Роман Шевчук: здорова усмішка ветерана – шанс на його кращу адаптацію після повернення у повсякденне життя та соціум
Роман Шевчук, хірург-стоматолог, асистент та аспірант кафедри щелепно-лицевої хірургії та хірургічної стоматології при Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця, учасник бойових дій.
Романе, як почалася Ваша професійна історія, пов’язана з допомогою військовим?
У 2014 році, майже одразу після закінчення Української військово-медичної академії, прийшов служити у 79-у аеромобільну бригаду. На той час медицина була доволі обмеженою у війську, тому в бригаді всі медики працювали, як загальні лікарі. Якщо говорити про напрямок практичної стоматології, свій перший унікальний досвід я отримав у Запорізькому військовому госпіталі, де працював начальником стоматологічного кабінету. Оскільки Запоріжжя було розташовано близько до зони АТО, до нас часто, на етапі евакуації, поступали військові з пораненнями легкої та середньої важкості, запальними захворюваннями та травмами. Також я брав участь у виїзних бригадах медичної евакуації.
В 2016 році мене відрядили до 61-го військового польового госпіталю на маріупольському напрямку, де мене призначили начальником пересувного стоматологічного кабінету. 2017-го року був звільнений в запас. З 2020-го я став асистентом кафедри та працюю на базі Стоматологічного медичного центру при НМУ імені О.О.Богомольця. Власне, тут і «зустрів» повномасштабне вторгнення…
Коли Ви познайомилися з БФ Dental Help UA?
Стоматологічний медичний центр при НМУ імені О.О.Богомольця – це велика професійна база, яка об’єднує лікарів-стоматологів усіх профілів та клінічну базу для студентів. Тут усі військові отримують безкоштовну стоматологічну допомогу, в тому числі, і встановлення дентальних імплантатів. В центрі зазвичай завжди багато військових із патологіями ротової порожнини різного ступеню та щелепно-лицевими пораненнями також, оскільки ми тісно співпрацюємо з Університетською лікарнею та Київською обласною клінічною лікарнею, де щелепно-лицеві хірурги «творять чудеса» у відновленні облич військових. На етапі реабілітації пацієнта ми встановлюємо імплантанти, які є вкрай дороговартісними. Певний час закривали цей напрямок власними силами, залучали зовнішню допомогу, але цей процес був щоразу непередбачуваним. В лютому 2023 року під час майстер-класу у Львові я дізнався про Dental Help UA. Найбільш цінним у нашій постійній співпраці з фондом є централізована прозора допомога: ми отримуємо високоякісні імплантанти Straumann, які є одні з найкращих, у зрозумілі для нас терміни і в тій кількості, які потребує пацієнт. З фондом ми даємо військовим шанс на нормальну адаптацію до цивільного життя, адже вони можуть їсти їжу, у якій собі відмовляли, вільно спілкуватись, стають більш впевненими у суспільстві. Між іншим, регулярно розповідаємо про благодійну програму Dental help на конференціях, синпозіумах та стараємось максимально розповсюдити інформацію, оскільки програма є дійсно єдина в своєму роді.
На сьогодні Ви працюєте над науковою роботою, яка пов’язана зі стоматологічною реабілітацією військових. Розкажіть більше про це.
Так, щоденна медична рутина в галузі стоматологічної реабілітації має науково-практичне значення. Ніде у світі немає наразі таких військових дій, з такою частотою та характером отриманих поранень, як в Україні. Якщо порівнювати з періодом АТО, тоді військових з вогнепальними пораненнями було вдесятеро менше. Сьогодні ми щодня(!) маємо справу із пацієнтами з такими травмами. При цьому зуби у військових часто є вогнищем хронічної інфекції, яка починає проявляти себе, коли захисні сили організму знижуються (в окопі, де сиро, холодно та немає часу на особисту гігієну насамперед). У військових, з різних причин, гірше йде інтеграція (приживлення) імплантантів. Саме цей аспект і став основою мого наукового дослідження.
Як відбувається обмін досвідом з міжнародними колегами?
Ніде у світі наразі немає подібних кейсів. Повторюся – Україна зараз єдина країна, де ведуться такі інтенсивні бойові дії із застосуванням різних видів озброєння. До Львова та Києва на постійній основі, приїздять колеги з США, Канади та Європи, які оперують наших військових, відбувається колосальний обмін досвідом. Фахівці з інших країн мають якісне технічне забезпечення, зокрема, у мікросудинній хірургії, яке дозволяє проводити заміщення дефектів на судинах. Таким чином, міжнародні колеги впроваджують новітні технології на масовому ландшафті, отримують можливість зробити власні висновки, що діє краще, а що немає практичного застосування. Українські лікарі, в свою чергу, мають колосальний практичний досвід роботи з вогнепальними щелепно-лицевими поранення, що є неоціненним з точки зору професійної практики. Від цієї синергії наші військові мають практичну користь, адже отримують лікування та реабілітацію світового рівня.